27 Mayıs 2018 Pazar

Perdede Şıklık Ve Zarafetin Modeli Zebra Perdeler

Perdede Şıklık Ve Zarafetin Modeli Zebra Perdeler


Tül perdeler, kumaş perdeler ve mekanik perdeler kategorilerindeki isimleriyle bilinen perdeler, bulundukları mekanın bütünlüğünü sağlamada çok etkilidir. Perde tipleri gerek göz zevki, gerekse kullanım açısından birbirinden oldukça farklıdır. Kumaş perdeye karar verildiyse işler biraz kolay olur. Yapılması gereken yalnızca renge ve modele karar vermektir ve sonrasında ölçü almaktır.

Mekanik veya Düz Perde Seçimi
Mekanik perde sistemleri seçilecekse dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mekanik perdenin bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de zebra modelleridir. Pratik kullanımı ve şık duruşu ile popülerliği giderek artmakta olan zebra perde ürünleri geniş çizgili deseninden dolayı bu adını almıştır. Desenli veya düz olan bu perdelerin giderek daha da yaygınlaşacağı düşünülmektedir.
Bilinmesi Gerekenler
Bu perdeleri seçerken ve satın alırken bazı hususları değerlendirmek gerekir. Öncelikle bu perdelerin yüzeyinde özel bir tabaka bulunur. Bu tabaka apre ismini almaktadır. Apre kolalama diye adlandırılan bir işlemdir. Eğer düzgün bir yıkama yapılmazsa bu tabaka ilk yıkamada ciddi bir miktarını bırakmaktadır.
Kumaş zamanla yumuşamaya ve kusma denilen yanlardan ip atmaya başlamaktadır. Bu durum ortalama 6 aylık yıkama periyodlarında yaklaşık 3-5 yıl kadar sürmektedir. Perdenin temizliği kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir. Perde havada asılı iken elektrikli süpürge ile tozu kolayca alınabilir. Bu şekilde perde en az 5 yıl kadar rahatlıkla kullanılabilir. Bu süre zarfında basit lekeler; kurşun kalem silgisi ile ciddi lekeler ise hafif deterjanlarla biraz suyla karıştırarak bez yardımı ile silinebilir.
Eğer zebra perde pencere üzeri yaptırılırsa kapalı ya da diğer adı ile siperli kasa kullanılırsa daha şık ve daha estetik durur. Tavandan yaptırılırsa açık kasa denilen stor kasası tercih edilebilir. Bu model diğerlerine nazaran biraz daha ucuzdur. Zebranın kalitesini iyi veya kötü olduğunu bir bakışta anlamak mümkün değildir. Ucuz ürüne kesinlikle itimat edilmemelidir. Ucuz türleri çok kısa sürede deforme olur. Güvenilen markaların perdeleri alınmalı, bilindik mağazalardan alışveriş yapılmalıdır.
Metrelerce tül ve kumaş perdelerle ortamı boğmak yerine zebra perde modellerinin kullanım kolaylığından yararlanmak daha avantajlıdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder