21 Nisan 2018 Cumartesi

Stor Perde Kumaşı Nasıl Olmalı?

Stor Perde Kumaşı Nasıl Olmalı? 


Kullanılacak olan kumaşının özel bir teknik ile mekanizmaya bağlanıp, üstte bulunan ince uzun boruya rulo şeklinde dolanarak çalışması sistemiyle aşağı - yukarı yönünde çalışan perde sistemine stor perde denir. Bu perde çeşidinin doku, desen ve renk seçeneği oldukça fazladır.
Kumaşı Nasıl Olmalı?
Diğer fon perdelerin kumaşından farklı olarak stor kumaşlarında ham kumaşa özel bir apre uygulama işlemi yapılır. Üstteki ince uzun boruya sorunsuz bir rulo şeklinde sarılabilme özelliği kazandırılır. Stor perde kumaşları diğer perde kumaşlarına oranla daha sert yapıdadır. Bunun sebebi de kumaşın düzgün bir rulo halini alabilmesi ve zaman içinde tiftiklenmesini engellemektir. Farklı türden ipliklerle, farklı inceliklerde ve farklı dokuma aralıklarında değişik türden stor kumaşları elde edilebilir. Bahsi geçen perde kumaşları genel olarak; opak kumaş, kabartma (blackout) kumaş, tül kumaş ve güneş kırıcı (sunscreen) kumaş gibi adlarla birbirinden ayrılırlar. Aynı zamanda bu kumaşların hepsinin ışık geçirgenlikleri birbirinden farklıdır.
Çalışma Sistemi Nasıldır?
Kullanılacak alana göre ölçüsü alınıp hazırlanan perdenin kumaşı, üstteki - genelde alüminyum olan - ince uzun boruya takılır. Üstte bulunan bu boru, onu döndürecek bir sisteme bağlıdır. Alüminyum boru yan taraflarında bulunan iki apart yardımıyla montaj zeminine monte edilir. Kurulan bu sistem çalıştırıldıkça boru dönmeye başlar ve kumaş aşağı - yukarı yönünde hareket ederek perde açılır veya kapanır. Stor perde sistemin de farklı tipleri vardır. Bunlar; zincirli, yavaş yaylı (çek bırak), ve motorlu (uzaktan kumandalı)'dur.
Montajı Nasıl Yapılır?
Bahsedilen perdenin montajı tavana, duvara, kornişe veya pencere çerçevesine yapılabilir. Ama genel olarak kornişe takılanlar daha çok tercih edilen türüdür. Kornişe takılanlar için ilave aparat kullanılarak korniş delinip zarar görmeden monte edilebilir.
Temizliği Nasıl Yapılmalı?
Bu tür perdeler kalem, çay, kahve ve meyve suyu gibi lekelerle kirlenmediği sürece kolay temizlenebilir. Nemli bir bezle veya düşük güçte olup perde kumaşına zarar vermeyecek nitelikteki elektrikli süpürgeyle tozu alınabilir. Perde kumaşının içeriğindeki pamuk oranına bağlı olarak gıda lekesi gibi çıkarılması zor lekeleri mutfak deterjanı kullanılmış bez veya sabunlu bez yardımıyla temizlenebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder