9 Nisan 2018 Pazartesi

Perdede Stor Devri

Perdede Stor Devri


Perdenin Özellikleri ve Kullanılan Alanlar
Bu perdelerde apre adı verilen bir kumaş kullanılmaktadır ve bu kumaş, alüminyum bir boruya sarılarak bir boru tutucu tarafından, zincir mekanizması da kullanılarak açılıp kapatılabilen, duvara veya tavana montajı olan bir perde türüdür. Perde kumaşı olarak her ne kadar sert durabilmesi için apre kullanılıyor olsada kumaşın gergin bir şekilde daha düzgün durabilmesi için perdenin etek kısmına yine de lama profili yerleştirilmektedir.
Perdenin etek kısımlarına da yine aynı kumaştan farklı kesimlerde bir etek modeli verilebilmektedir. Bu perdelerde çok sayıda desen ve renk seçeneklerinin olması ev ve iş yerlerinde çokça tercih edilmesine de olanak sağlamaktadır. Pamuk ve polyester kumaşlardan da stor perde yapılabilmektedir. Fakat pamuk yapısı gereği çok toz ve kir tutacağından ayrıca yıkandığı zaman daha çabuk bozulacağından çok tercih sebebi olmamaktadır. Bir başka kumaş çeşidi ise black-out stor perde kumaşlardır. Bu kumaşlar daha çok ofis ve yatak odalarında tercih edilmektedir.
Sebebi ise kumaşın arka kısmının PVC malzemeyle kaplı olmasındandır. Bu da gün ışığının oda içerisinde tamamen girmesini engellemektedir. Apre kumaşları, perdenin sert durmasını sağlar, güneş ışığını kırar ayrıca perde temizliğinde kolaylık sağlamaktadır. Diğer kumaşlara göre fiyatının da daha uygun olması nedeni ile en çok tercih edilen kumaş türüdür.
Etkileri, Fayda ve Avantajları
Stor perde, diğer perdelere göre farklı etkileri olması ile tavana asılabileceği gibi duvara veya isteğe göre farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Montajının kolay olması nedeni ile rahatlıkla sökülüp başka yerde kullanılabilmektedir. Montajı için zeminin düzgün olması çok önemlidir. Stor perde diğer perdelere göre birçok avantajlı yanları bulunmaktadır.
En önemli faydası takılıp çıkartılmasının kolay olması ve temizliğinin de rahatlıkla yapılabilmesidir. Bu perdelerin kumaşının özelliği sayesinde fazla tozu ve kiri üzerinde tutmadığından rahat temizlenir hatta bir bez yardımı ile silinmesi bile yeterli olmaktadır. Bu özelliği ile insanlara kolaylık sağladığından tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca bir önemli faydası ise mobilya ve eşyalar bu perde sayesinde daha az güneş ışınından etkilenmektedir. Çünkü güneş ışınlarının kırılmasını sağlamaktadır.
Bu perdenin mekanizmaları oldukça kolaydır. Perdenin uzunluğunun rahatlıkla ayarlanabilmesi için bir zincir bulunmaktadır ve bu zincir sayesinde açıp kapatılabilmesinde insanlara kolaylık sağlamaktadır. Temiz kullanıldığında rutubet ve nemden uzak tutulduğu takdirde 6 yıl kadar kullanım ömrü bulunmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder