26 Nisan 2012 Perşembe

Ahşap Stor Perde


AHŞAP BAMBU STOR PERDE

Stor perde çeşitleri arasında yerini alır. Uygulandığı mekânlara doğallık ve mistik bir hava katar. Adında da anlaşıldığı üzere bambu ağacından yapılır. Hammaddesi çoğunlukla Uzakdoğu dan gelir. Burada işlendikten sonra ahşap bambu stor perde olarak piyasaya sürülür. Hazır ölçülerde bulabileceğiniz gibi özel siparişle de yaptırabilirsiniz. Tabi ki hazır ile sipariş arasında bir miktar fiyat farkı olacaktır. Standart ölçülerde satılanlar Çin üretimi olup ömürleri çok uzun değildir. Bunları piyasada yapı marketlerde bulabilirsiniz. Malzeme kaliteli olmadığından çabuk deforme olur veya mekanizma ömrünü bitirir.

AHŞAP STOR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kullanılan ahşap aynı olsa da mekanizma çalışma prensibiyle iki gruba ayırmak mümkündür. İlk bambu perde gelir. İp yardımıyla çalışan bu model ürünü rulo şeklinde yukarı ve aşağı hareket ettirir. İkincisi katlamalı stor bunda ise ürün katlanarak hareket eder. Görüntü olarak katlamalı modele çok benzer. Tek farkı tül ve kumaş yerine bambu malzeme kullanılmasıdır. Fiyatları her iki mekanizmada değişmez. İlave edilen tek materyal iptir. Bununda çok büyük maliyeti yoktur.

TEMİZLİKLERİ NASIL YAPILIR?

Doğal ağaçtan yapıldığı için kesinlikle yıkanamazlar. Kuru temizleme işlemi de yapılmaz. Uygulanacak en uygun işlem elektrikli süpürge ucuna takılacak özel uç sayesinde sık sık tozunu almaktır. Eğer bu işlem dışında yıkanırsa orijinalliğini kaybeder. Çürümeye başlar veya küflenir. En bilinen problemi ise yoğun güneşe maruz kaldıklarında iplerinin yanarak erimesidir. Böylesi durumla karşılaşıldığında ipler mutlaka değiştirilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder