21 Şubat 2018 Çarşamba

Stor Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Stor Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?


Stor perde
, seçilen kumaşın, mekanizma ile camın üstünde yer alan boruya sarılarak yukarı veya aşağı yönde çalışmasını sağlayan sistemdir.
Stor perde evinize modern bir hava katar. Kullanımı ve temizliği ise oldukça kolaydır. Pamuk, polyester, keten ve şantuk vb. kumaşlar ile üretilmektedir. Bunlar arasında en dayanıklı olan ise; polyester ve şantuk kumaşlardır. Bu kumaşlar toz ve kir tutmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Seçeceğiniz kumaşın odanızın havasını değiştirmesi ve odanıza farklı bir görünüm katmasına özen gösterin. Kumaşınızın enini ve boyunu camınızın ölçülerine göre ayarlayabilirsiniz.
Stor Perde Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar
Perdenizi odanıza uygun bir şekilde tercih etmelisiniz. Odanız ile bir uyum içinde ve hatta bütünleşmiş bir şekilde olmalıdır.
Perdeniz sizin stilinizi yansıtmalıdır. Klasik bir tarz seviyorsanız klasik perdeler, modernlikten yana iseniz modern perdelere göz atmalısınız. Böylelikle seçim alanınız daralarak, seçiminizi daha kolay yapacaksınız.
Perde seçimlerinizi yaparken odanızın havasını da göz önünde bulundurmalısınız. Odanız oldukça sade ve harekete ihtiyacı varsa geometrik desenli perde seçiminiz ile odanıza renk ve haraketlilik katabilirsiniz.
Perdenizin kalitesi çok önemli bir noktadır. Kaliteli bir perde odanızı da gösterişli gösterecek ve misafirlerinizi kendine hayran bırakacaktır. Kumaşınız kalitesiz ise; ömrü de kısa olacaktır.
Perdenizin görünüşü kadar mekanizması da çok önemlidir. Bu sebeple sağlam ve kaliteli bir mekanizma seçmeye özen gösterin.
Perdenin yer alacağı mekan ışık almıyor ve dolayısıyla karanlık oluyorsa tül kumaşlar tercih edip odanızın aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun tam tersi bir durumu söz konusu ise; odanız çok fazla güneş ışığına maruz kalıyorsa, kalın kumaşlar tercih ederek perdenizin yıpranmasına engel olmalısınız.
Stor perde seçiminde diğer önemli konu ise mekanın genişliğidir. Perdenizi küçük bir mekan için bakıyorsanız açık renkli ve desensiz perdeler seçerek odanızın olduğundan daha büyük ve ferah bir görünüme sahip olmasını sağlayacaksınız. Ancak büyük odalar için bakılan perdelerde, farklı desenler ve hareketli renkler tercih edebilirsiniz.
Perde seçimi kadar kumaş seçimi de önemlidir. Kumaşınızın leke tutmamasına ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder